RSS

Witaj Gościu. Zaloguj się lub zarejestruj.


Aktualności:

Autor Wątek: Lustro fenickie  (Przeczytany 8918 razy)

Piotr Wałuszko

  • Administrator
  • Zaawansowany użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 251
  • Szkło z charakterem
    • Email
Lustro fenickie
« dnia: Listopad 19, 2007, 09:22:56 am »
Lustro fenickie (często mylnie nazywane lustrem weneckim) to odmiana lustra która odbija część światła, a drugą część przepuszcza (pomijając światło pochłonięte i rozproszone).

Jest to szyba pokryta cienką warstwą metalu (grubości zaledwie kilku atomów). Zazwyczaj umieszczone jest pomiędzy dwoma pomieszczeniami - jedno z nich jest przyciemnione, a drugie jasno oświetlone. Osoby znajdujące się w jasno oświetlonym pomieszczeniu widzą własne odbicie. Oczywiście światło z pokoju ciemnego również przechodzi do pokoju jasnego, ale oko ludzkie widząc znacznie jaśniejsze odbicie z jasnego pokoju nie dostrzega tego światła. Natomiast w ciemnym pomieszczeniu światło przechodzące przez lustro ma znacznie większe natężenie w porównaniu do światła odbitego, więc osoby znajdujące się w nim mogą swobodnie obserwować jaśniejsze pomieszczenie jak przez szybę.

Podobny efekt widać także w zwykłych szybach okiennych: w słoneczny dzień patrząc na nie z zewnątrz widać tylko odbicie, a trudno dostrzec wnętrze budynku; w nocy kiedy mieszkańcy zapalą światła, sytuacja się odwraca. Lustro fenickie jest szybą gdzie efekt ten jest wzmocniony, dzięki czemu odbicie wygląda tak jak w zwykłym lustrze.

Nie można zbudować lustra, które da taki efekt między równo oświetlonymi pomieszczeniami, przeczyłoby to drugiej zasadzie termodynamiki, ponieważ lustro takie umożliwiałoby transport ciepła z obszaru chłodniejszego do cieplejszego.

Dla wzmocnienia efektu lustra fenickiego używa się czasem szyb przyciemnianych. W takim wykonaniu warstwa odbijająca znajduje się po stronie pokoju jasnego. Światło biegnące z pokoju ciemnego jest dodatkowo tłumione przez tę szybę, więc jest jeszcze mniej widoczne z pokoju jasnego.

Najbardziej znanym użyciem lustra fenickiego są okazania świadkom osób podejrzanych.
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2012, 09:36:49 am wysłana przez Piotr Wałuszko »

: