Co to jest szkło niskoemisyjne?

Szkło niskoemisyjne jest to generalnie zwykłe szkło płaskie, pokryte z jednej strony warstwą selektywną dla różnych długości fali. Warstwa ta nie ma wpływu na promieniowanie słoneczne, to znaczy, że pozwala, aby światło widzialne i promieniowanie cieplne pochodzące od słońca przeniknęły przez nią jak przez zwykłe szkło. Również wygląd tego szkła niczym się nie różni od szkła zwykłego.

Efektem działania szkła niskoemisyjnego jest odbijanie długofalowego promieniowania cieplnego (emitowanego przez urządzenia grzejne, oświetlenie i użytkowników budynków) z powrotem do budynku. Jednakże przezroczysta powłoka wciąż pozwala na przedostawanie się krótkofalowego promieniowania słonecznego. Energia ta jest pochłaniana przez wewnętrzną powierzchnię budynku, a następnie wypromieniowywana do pomieszczeń w postaci promieniowania długofalowego, które z kolei, gdy próbuje wydostać się z budynku, odbijane jest przez powłokę z powrotem do wnętrza.

Bardzo ważnym jest, aby warstwa selektywna (powłoka) była zawsze czysta i sucha, a co za tym idzie zawsze zwrócona w stronę przerwy międzyszybowej w szybach zespolonych lub w stronę drugiej szyby w tradycyjnych oknach dwuskrzydłowych.

Pilkington K Glass™ jest wysokiej jakości szkłem float ze specjalnie opracowaną, trwałą, przezroczystą powłoką niskoemisyjną, nakładaną pirolitycznie na powierzchnię szkła podczas procesu produkcji. Powłoka przepuszcza energię słoneczną do wnętrza budynku, a umieszczona w szybie zespolonej znacząco redukuje straty ciepła. Szkło to powinno być stosowane jedynie w szybach zespolonych powierzchnią powlekaną zwróconą do wnętrza przestrzeni międzyszybowej.

Pilkington K Glass™ jest szkłem powlekanym „on-line” to znaczy że powłoka nakładana jest na powierzchnię szkła podczas procesu produkcyjnego.

Pilkington Optitherm™ SN należy do nieco bardziej wyrafinowanych szyb niskoemisyjnych zwanych miękkopowłokowymi, gdzie podstawowym elementem powłoki jest pojedyncza lub podwójna warstwa srebra. Pilkington Optitherm™ SN to szkło z podwójną warstwą srebra. Szkło to jednak ze względu na właściwości powłoki wymaga specjalnej obróbki i może być stosowane tylko w szybach zespolonych. Pewne niedogodności przetwórcze kompensuje jednak charakterystyka techniczna tego szkła, które pozwala na uzyskanie jeszcze lepszej izolacyjności cieplnej. Szczególnie charakterystyczną cechą tego szkła jest także jego maksymalnie neutralny, pozbawiony zabarwienia charakter, wysoka przepuszczalnoœć światła i niska refleksyjność. Podwyższenie poziomu izolacyjności szyb zespolonych ze szkłem niskoemisyjnym jest możliwe także dzięki wypełnieniu przestrzeni międzyszybowej gazem szlachetnym, takim jak najczęściej używany do tego celu argon, a sporadycznie również krypton czy ksenon.

Współczynnik przenikania ciepła dla szyby zespolonej jednokomorowej wypełnionej argonem, w której jedna z tafli szkła to szkło niskoemisyjne Pilkington K Glass™, wynosi 1,5 W/m2K, przy zastosowaniu szkła Pilkington Optitherm™ SN 1,1 W/m2K.

Dodatkową ogromną zaletą takiego zestawu termoizolacyjnego jest fakt, że temperatura szyby wewnętrznej jest zbliżona do temperatury pokojowej, toteż zjawisko ciągnięcia zimna od okna zostaje wyeliminowane a skłonność do kondensacji pary wodnej na szybie znacznie obniżona. Okazuje się, że możemy siedzieć w pobliżu naszych okien nie odczuwając chłodu. Widać więc, jak ważny jest prawidłowy dobór szkła tak, aby można było komfortowo wykorzystać całą powierzchnię naszego mieszkania. Osiągnięcie niskich współczynników przenikania ciepła pozwala na zwiększenie powierzchni oszklenia, zaprojektowanie prostszego i tańszego systemu ogrzewania i zmniejszenie zużycia energii do ogrzania budynku.

Pogotowie szklarskie

Pogotowie szklarskie Wrocław Kto oferuję usługę całodobowego szklenia na terenie miasta Wrocław i okolicach? Należy się nad tym zastanowić. Posiadamy doświadczenie w szkleniu, które pozwala

Czytaj więcej »

Balustrady szklane

Nasze balustrady Nasza firma oferuje państwu balustrady szklane zewnętrzne i wewnętrzne według projektu przez nas opracowanego lub dostarczonego przez państwa. Wykonujemy balustrady na specjalne zamówienia

Czytaj więcej »

Tępienie szkła

Tępienie szkła – Centrum szkła i hurtownia szkła budowlanego MyGlass Centrum obróbki szkła MyGlass realizuje usługi tępienia krawędzi szkła. Tępienie szkła stosuje się w przypadku

Czytaj więcej »