Forum o szkle

Duże akwarium, zbiorniki sposób osadzenia płyty

Piotr Wałuszko

  • *****
  • 251
  • Szkło z charakterem
    • Email
Duże akwarium, zbiorniki sposób osadzenia płyty
« dnia: Styczeń 18, 2008, 12:24:39 pm »
Płyty akwariowe osadzane we wpuście


Ponieważ szkło może ważyć nawet kilkaset kilogramów, w przypadku dużych zbiorników montaż powinien odbywać się od wewnątrz zbiornika, tak aby ciśnienie wody dociskało szybę do wpustu, konstrukcja nośna musi być sztywna, tak aby odkształcenia nie przewyższały 1/500 długości danego boku, znajdującego się pod ciśnieniem hydrostatycznym roboczym.

Wymiar elementów podparcia we wpuście musi być przynajmniej dwukrotnie większy od grubości płyty, a ich współpłaszczyznowość nie może wykazywać odchyleń powyżej 2 mm.

Przed osadzeniem szkła powierzchnie wpustu należy pokryć powłoką antykorozyjną, zapewniającą zarazem szczelność między wpustem a strukturą budynku.

Po ustawieniu szkła na klinach należy założyć elastomerową masę uszczelniającą pierwszej kategorii, odporną na słodką lub słoną wodę, wyciskaną z dozownika. Zbiornik można napełnić wodą dopiero po pełnej polimeryzacji masy uszczelniającej, co może zająć nawet kilka tygodni.

Przed użyciem masy uszczelniającej należy sprawdzić jej kompatybilność i przyleganie do powłoki ochronnej nałożonej na wpust. Aby uniknąć ewentualnego zniszczenia szkła laminowanego, zaleca się wykonanie otworów w dolnej części wpustu, zapewniających jej „oddychanie" (np. dwie rurki z trwałego materiału o średnicy 8 mm, łączące szkło z przestrzenią zewnętrzną.

Płyty akwariowej nie trzeba mocować, gdyż ciśnienie wody jest zazwyczaj wystarczające, aby idealnie przylegała do wpustu.