Forum o szkle

ksero pilczyce Wrocław

Piotr Wałuszko

  • *****
  • 251
  • Szkło z charakterem
    • Email
ksero pilczyce Wrocław
« dnia: Listopad 23, 2007, 10:12:34 am »
świadczymy usługii kserograficzne

wrocław ul. rękodzielnicza 14 pilczyce

tutaj znajdziesz tanie usługi kserograficzne
« Ostatnia zmiana: Listopad 23, 2007, 10:32:24 am wysłana przez Piotr Wałuszko »

Piotr Wałuszko

  • *****
  • 251
  • Szkło z charakterem
    • Email
Odp: ksero pilczyce Wrocław
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 23, 2007, 10:41:35 am »
Troszke informacji technicznych:

Kserokopiarka - urządzenie umożliwiające tworzenie kopii dokumentów.

Nazwa kserokopiarka wywodzi się od greckiego słowa ksero oznaczającego suchy. Wykorzystywany proces uzyskiwania obrazów nie wymaga bowiem żadnych kąpieli chemicznych w porównaniu do klasycznej fotografii. Piersza kserokopiarka powstałą w firmie Xerox na początku lat sześćdziesiątych, a pierwsze modele kopiarek pojawiły się w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Ponieważ nie było polskiej nazwy na nowe urządzenia, zaczęto je nazywać powszechnie ksero. Później nazwa przekształciła się w kserokopiarka.

Zasada działania kserokopiarkiSchemat działania kserokopiarki

Zasadniczym elementem kopiarki jest metalowy wałek tzw. bęben (1) pokryty warstwą związków selenu, organicznego fotoprzewodnika (OPC) lub krzemu amorficznego. Związki te wykazują właściwości fotoelektryczne, w ciemności są izolatorem prądu elektrycznego a światło generuje w nich nośniki prądu elektrycznego co odpowiada temu że warstwa przewodzi w tych miejscach prąd elektryczny. Bęben obraca się przechodząc przez kolejne etapy tworzenia obrazu.
Elektryzowanie

W pobliżu górnej części bębna umieszczona jest elektroda (2), elektroda ta elektryzuje bęben.

Naświetlanie

Naelektryzowana część bębna przechodzi nad miejscem (3) gdzie tworzony jest obraz kopiowanego dokumentu, w miejscach gdzie padnie światło zachodzi zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne, substancja pokrywająca bęben staje się przewodnikiem prądu elektrycznego i w tych miejscach bęben przestaje być naelektryzowany. Obraz kopiowanego elementu może być tworzony przez układ optyczny footokopiarki, a w nowszych modelach, zwanych cyfrowymi, kopiowany przedmiot jest oświetlany, obraz jest zamieniany na postać cyfrową, po obróbce i przekształceniu w komputerze kserokopiarki generuje światło oświetlające bęben.

Przenoszenie proszku na bęben

Następnie ta część bębna przesuwa się tuż obok wałka pokrytego (zazwyczaj czarnym) proszkiem (4) w wyniku przyciągania elektrostatycznego proszek z wałka proszkowego przeskakuje na bęben. Wałek proszkowy zintegrowany jest z kasetą przechowującą proszek i dotyka proszku. Trzymanie się proszku na wałku ułatwia to, że proszek jest ferromagnetykiem, a wałek jest namagnesowany, listwa w górnej części wałka proszkowego dozuje ilość proszku na tym wałku.

Przenoszenie na papier lub inny materiał

Papier (5) dotykając bębna pokrytego miejscami proszkiem, przejmuje proszek z bębna. By ułatwić przenoszenie się proszku z bębna na papier pod papierem umieszczona jest elektroda (6) o ładunku przeciwnego znaku niż ładunek elektryczny proszku, proszek jest przyciągany w kierunku papieru.

Wybielanie bębna i czyszczenie

Następnie bęben jest silnie oświetlany (7), by usunąć resztki ładunków elektrostatycznych pozostających jeszcze na bębnie. Listwa czyszcząca (8) usuwa resztki proszku, które nie przeszły na papier z bębna.

Utrwalanie

Papier pokryty proszkiem przechodzi między silnie ogrzanymi (ok. 200°C) wałkami (9), proszek ulega stopieniu i przykleja się do papieru. By uniknąć przyklejania się proszku do wałka utrwalającego jest on wykonany z teflonu lub delikatnie pokrywany olejem.

W identyczny sposób działają drukarki zwane laserowymi, z tym że dane do wydrukowania dostarczane są przez komputer do urządzenia naświetlającego bęben, a nie jak w przypadku kserokopiarki z modułu skanującego dokument. W drukarkach zwanych laserowymi stosuje się kilka technologii naświetlania bębna:
laser wraz z układem optycznym kierującym światło w odpowiednie miejsce bębna,
linijkę diodową (na listewce umieszczony jest rząd gęsto rozmieszczonych miniaturowych diod świecących),
lampa świecąca cały czas i układ pochłaniający światło np. ciekłe kryształy.

Kserokopiarki cyfrowe.

Urządzenia wielofunkcyjne (zawierające: skaner, drukarka, kserokopiarka, fax) lub kserokopiarki zwane cyfrowymi działają na trochę innej zasadzie. Składają się z komputera wewnętrznego, skanera i drukarki.

Komputer steruje całością a w szczególności skanuje kopiowany obraz, obraz w postaci cyfrowej może być przetwarzany przez komputer, następnie jest drukowany. W tanich urządzeniach stosuje się drukarki atramentowe w droższych laserowe lub laserowe kolorowe.