Klejenie szkła UV

Klejenie szkła metodą UV – Centrum szkła i hurtownia szkła budowlanego MyGlass

Do niedawna tylko nieliczne zakłady w Polsce dysponowały technologią łączenia szkła ze szkłem (lub innym materiałem) za pomocą klejów utwardzanych promieniami UV. Wynikało to zarówno z wysokich kosztów uruchomienia profesjonalnego stanowiska, jak również dostępności tego typu towaru na rynku polskim. Sytuacja jednak uległa poprawie i już dostępne są tanie kleje UV.

Klejenie UV polega na utwardzaniu przezroczystego kleju UV promieniami ultrafioletowymi pochodzącymi z lampy UV. Spoina jest bardziej wytrzymała niż szkło samo w sobie, jest przezroczysta, nie przebarwia się i wykazuje dużą odpornością na warunki atmosferyczne.

Tą metodą w bardzo łatwy sposób można łączy szkło ze szkłem oraz szkło z metalem, drewnem. W miejscu połączenia nie pozostaje żaden ślad. W przypadku gdy elementy chcemy skleić elementy nieprzeźroczyste można zastosować zamiast lampy UV specjalny aktywator.

Podstawowymi klejami UV możemy łączyć różnie pary materiałowe, przy czym przynajmniej jeden materiał musi przepuszczać promieniowanie ultrafioletowe UVA. Do łączenia elementów nieprzeźroczystych stosujemy kleju UV oraz aktywatora UV.

Wszelkie potrzebne akcesoria do klejenia UV można kupić w sklepie z narzędziami szklarskimi.