Wybór grubości szkła do budowy dużego akwarium

Jaką grubość szkła zastosować do budowy akwarium?

Skonstruowanie odpowiedniego zbiornika o dużych wymiarach nie jest proste. Nie wystarczy tylko posklejać szklanych płyt o wybranych rozmiarach i dowolnej grubości. Aby akwarium było dobrze skonstruowane trzeba poprzez obliczenie naprężeń i współczynników odkształceń dobrać grubość szkła. Naprężenia w szkle liczymy według współczynników Timoszenki . Przy takich obliczeniach należy założyć, że tafla będzie pracować jako płyta odpowiednio podparta. Można też zamodelować konstrukcje w systemie komputerowym (MES-metoda elementów skończonych) ale to już w przypadku gdy chcemy oszczędzić na grubości pakietu przyjmując mniejszy współczynnik bezpieczeństwa). Cały zbiornik oblicza się zakładając wysokość słupa wody ( czy będzie nad tafla w połowie czy jeszcze inaczej ). Ugięcie płyty nie może przekraczać 1/200 L.

Co należy wziąć pod uwagę oprócz naprężeń?

Przy konstruowaniu akwarium trzeba także pomyśleć nad zabezpieczeniem pod kątem sytuacji awaryjnych takich jak pęknięcie zbiornika. Należy tak wszystko zbudować aby mieć czas na uratowanie naszych rybek, roślin jak również na odpompowanie wody aby nie zalać mieszkania sąsiada i swojego.

W związku z powyższymi faktami istnieje bardzo dobre rozwiązanie – szkło laminowane – inaczej szkło bezpieczne czy też VSG w pakiecie ze szkłem hartowanym. Szkło hartowane ESG pęka w „drobny mak” co nie jest dobre bo od razu całość nam się wyleje – ale szkło laminowane ESG z VSG to idealne rozwiązania.

Należy wziąć pod uwagę fakt, iż laminowanie czy żywicowanie powoduje, że zmienia się wartość przenikania światła przez szkło. Ma to duże znaczenie przy dokonywaniu wyboru, ponieważ szkło Optiwhite ma znacznie lepszą przepuszczalność światła, która kształtuje się na poziomie 95% a szkło żywicowane lub laminowane przepuszcza światło tylko w 85%. Szkło używane do produkcji akwariów o dużych wymiarach należy poddać procesowi hartowania. Hartowanie musi być wykonane przez fachowca, który dobierze odpowiednio parametry, ponieważ w trakcie całego procesu strona szkła float, która nie miała kontaktu z cyną wygina się. Jeśli proces hartowania nie przebiegnie prawidłowo szkło będzie ulegało rozwarstwianiu (klawiszowaniu).

Niektórzy ludzie pytają dlaczego nie można zastosować do budowy akwarium szyb zespolonych?

Otóż zastosowanie szyb zespolonych w przypadku dużych zbiorników wodnych jest bez sensu. Szyby zespolone stosujemy w stolarce, gdyż powietrze lub inny gaz szlachetny (np. argon ) jest najlepszym izolatorem ciepła. Jest to podstawą w budownictwie a nie w budowie akwarium gdzie pod uwagę trzeba wziąć naprężenia wywołane przez słup wody.

Poniżej prezentujemy sposób zamocowania takiej szyby:

Szlifowanie szkła

Szlifowanie szkła – Centrum szkła i hurtownia szkła budowlanego MyGlass Centrum obróbki szkła MyGlass wykonuje różnego rodzaju szlify na szkle. Dzięki posiadanym przez nas profesjonalnym

Czytaj więcej »

Transport szkła

Transport szkła – Centrum szkła i hurtownia szkła budowlanego MyGlass Niezmiernie istotnym etapem w realizacji zamówienia wyrobów ze szkła, jest właściwe opakowanie produktu szklanego oraz

Czytaj więcej »

ClearShield®

  ClearShield – szlachetne szkło Posiadamy w naszej ofercie System ClearShield, który jest systemem chroniącym powierzchnie szklane, dzięki czemu szkło staje się proste szybkie i

Czytaj więcej »