Szkło matowe

szkło matowe satynowe wrocław

Decormat to szkło matowe uzyskiwane w chemicznym procesie matowienia.
Szkło matowe występuje w 5 kolorach:
» decormat bezbarwny
» decormat brązowy
» decormat grafitowy
» decormat zielony
» decormat niebieski

Barwę szkła matowego uzyskuję się w pierwszych procesach produkcyjnych (barwienie w masie) a matowienie to już rodzaj szkła trawionego, które zostało poddane chemicznej obróbce powodującej zmatowienie szyby.

Dzięki temu szyba wygląda jakby była pokryta delikatną mgiełką wpadająca w piękny delikatny kolor.

Zaletą szkła matowego kolorowego jest trwała powierzchnia nieprzeźroczysta o nucie pasującej do naszego stylu mieszkania czy biura (np do brązowych mebli – szkło matowe brązowe – decormat brąz).

szkło matowe decormat
szkło decormat zielone niebieskie

W przeciwieństwie do szkła piaskowanego – szkło decormat łatwo utrzymać w czystości.To nowoczesny rodzaj szyby piaskowej, wyglądem przypomina szkło zaparowane lekką mgiełką ale to stwierdzenie nie oddaje pełnego uroku tego mlecznego kwarcowego piasku. Decormat idealnie nadaje się na drzwi szklane czy blaty.

Szkło satynowe

Oprócz delikatnego wyglądu szkło matowe poprzez sposób montażu, swoją strukturę lub sposób obróbki umożliwia przenikanie światła i ochronę intymności osób i miejsc. Najbardziej rozpowszechnionym sposobem uzyskiwania szkła matowionego jest piaskowanie.

Piaskowanie

Czyli oddziaływanie na powierzchnię szkła strumieniem piasku kwarcowego (lub innego środka ściernego np. elektrokorundu) pod wysokim ciśnieniem. Proces ten zwykle odbywa się w sterowanym komputerowo automacie piaskującym. Tą metodą możemy zmatowić powierzchnię całej tafli szklanej lub tylko jej fragmenty. Posługując się specjalnymi foliami i wycinając w nich na ploterach nawet skomplikowane wzory – możemy na tafli szklanej uzyskać ciekawe efekty estetyczne. Naklejona folia chroni szkło przed działaniem piasku w momencie piaskowania – szkło pod nią pozostaje przejrzyste, podczas gdy sąsiednie powierzchnie stają się matowe. Po usunięciu folii otrzymujemy taflę szklaną z wzorami nieprzejrzystymi – matowymi i przejrzystymi – ze szklanym połyskiem. Od niedawna dostępna jest również możliwość tzw. głębokiego piaskowania – czyli wykonywania wyrobów o głębokiej fakturze – prawie płaskorzeźb szklanych. Stosując wysokie ciśnienia i wielokroć powtarzając operację matowania danego fragmentu wykonuje się matowania głębokie: 0.2 mm, 0.6mm, 1.0 mm, 1.6 mm lub pośrednie

Zastosowanie szkła satynowego:

 1. drzwi
 2. kabiny prysznicowe
 3. ścianki szklane
 4. parawany
 5. panele ścienne
 6. meble

Wytwarzanie szkła matowego:

Otrzymywane jest ono przez obróbkę kwasem jednej ze stron szkła bezbarwnego. Istnieje możliwość hartowania takiego szkła.

szkło matowe białe

Wszystkim, którzy obawiają się, że elementy wykonane ze zwykłego szkła gładkiego nie zagwarantują wystarczającego poczucia prywatności, polecamy zastosowanie szkła matowego. Jest to szyba nieprzejrzysta, która zapewnia jednak częściowy dostęp światła, co pozwala na doświetlenie pomieszczenia.

Możliwość umieszczenia na tafli dowolnych wzorów sprawia, iż szkło matowe znajduje bardzo szerokie zastosowanie nie tylko we wnętrzach mieszkalnych, ale także w pomieszczeniach firmowych. Ten typ szkła dekoracyjnego może stać się wspaniałą ozdobą każdego miejsca.

Zachęcamy do zapoznania się z charakterystyką różnych rodzajów szkła matowego – na pewno znajdziecie Państwo coś dla siebie!

Rodzaje

 • Szkło piaskowane
 • Szkło Lacomat
 • Szkło satynowe

Zastosowanie szkła matowego

 • drzwi
 • ścianki szklane
 • kabiny prysznicowe
 • parawany
 • panele ścienne
 • meble