Wyjątkowe wykończenie krawędzi
Szlifowanie szkła lub luster idealnie wygładza krawędzie tafli i czyni ją wyjątkowo atrakcyjną wizualnie. Ten proces obróbki łączy walory estetyczne z użytkowymi, czyli bezpieczeństwem. Nierówności oraz ostrość obrzeży zostają usunięte, a precyzyjny szlif staje się efektowną ozdobą dopasowaną do Twoich preferencji.
Szlifowanie szyb jest standardowym modelem wykończenia większości komponentów ze szkła. Dostępność zróżnicowanych wariantów i kształtów szlifu pomaga dobrać ich formę do stylu produktu oraz osobistych upodobań. W zależności od preferowanego kształtu możesz wybrać:
- szlif półokrągły,
- szlif trapezowy (o ściętych krawędziach),
- wykończenie typu c-kant podobne do litery „c”.
Zero nierówności. Szlif w połysku lub matowy
Klasycznie na krawędziach tafli szkła wykonuje się szlif polerowany, błyszczący, dzięki czemu gotowy produkt charakteryzuje się szczególnym stylem i wysoką wartością estetyczną. Jednak na specjalne zamówienie na skraju tafli można wyczarować także szlif matowy. I jak nietrudno się domyślić, również on znajduje swoich miłośników. Zwłaszcza wśród osób, które planują efektownie podświetlić przejrzystą konstrukcję, ponieważ optycznie wywołuje złudzenie dokładniej rozproszonego światła.
W obu wersjach – matowej czy w wysokim połysku – masz gwarancję, że szkło szlifowane ma w pełni bezpieczne krawędzie. Dodatkowo w wyniku procesu obróbki wzrasta również jego odporność na ewentualne uszkodzenia mechaniczne lub wewnętrzne, wyeliminowane zostają także mikropęknięcia.
Czym się różni szlifowanie szkła od tępienia?
Tępienie szkła w przeciwieństwie do szlifowania, stosowane jest w przypadku elementów, których brzegi docelowo będą niewidoczne, np. w szybach okiennych, drzwiowych, we frontach szaf itp. Polega ono na zmatowieniu krawędzi tafli, dzięki czemu jej brzegi po prostu stają się gładkie.
Krótko mówiąc, proces ten zapewnia głównie zminimalizowanie ryzyka skaleczenia w trakcie przenoszenia lub montażu szyby bądź lustra.
Ponadto, oprócz wygładzenia krawędzi tafli szkła istnieje także możliwość stępienia jej narożników. W zależności od preferowanego kształtu oraz zaplanowanego szlifu możesz się zdecydować na wykończenie zaokrąglone lub trapezowe (o ściętych krawędziach).