Wśród szklanych konstrukcji wykorzystywanych zarówno w przestrzeniach mieszkalnych, jak i komercyjnych, warto zwrócić uwagę na szyby zespolone. Pod tą nazwą kryje się specjalnie opracowany układ tafli, który w zależności od lokalizacji może pełnić różne funkcje. Poznaj także najważniejsze zalety szyby zespolonej i dowiedz się, w jaki sposób sprawdzi się w Twoim domu.
Spis treści
Szyba zespolona – czym jest?
Szyba zespolona to szklana instalacja izolacyjna o wyjątkowo specyficznej budowie. Tworzy się ją z co najmniej dwóch tafli. Oddziela je natomiast ramka dystansowa biegnąca przez cały obwód. W przestrzeni międzyszybowej znajduje się dodatkowa substancja izolująca – osuszone powietrze bądź gaz. Nie trzeba obawiać się, że do wypełnienia dostanie się wilgoć. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne wypełnienie ramki dystansowej w formie granulatu. Ten środek ma silne właściwości higroskopijne, dzięki czemu skutecznie zabezpiecza przed wodą. Szyba zespolona cechuje się wyjątkową szczelnością. W miejscach łączenia tafli z ramką dystansową wprowadza się specjalne materiały klejąco-uszczelniające. Dbają one o stabilność całej konstrukcji i skuteczną izolację od czynników zewnętrznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze pomiędzy taflami pozostaje wolne między innymi od pary wodnej.
Szyby zespolone w produkcji okien i drzwi
Ze względu na wysokie właściwości izolacyjne prezentowany wariant szklanej instalacji bardzo często jest wykorzystywany do budowy okien lub szklanych drzwi. Myślisz, że na skuteczność izolacyjności szyby wpływa zwiększona grubość? Nic bardziej mylnego – zespolone konstrukcje cechują się zmniejszoną grubością, szczególnie jeśli porównamy je z innymi tego typu materiałami. Gwarantują naprawdę wysoki wskaźnik izolacyjności cieplnej, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w swojej roli. W efektywny sposób wspomagają utrzymanie odpowiedniej temperatury w danym pomieszczeniu. W produkcji okien najczęściej stosuje się szyby zespolone o współczynniku k=1,1. Wraz z dobraniem właściwego gazu można dodatkowo zadbać o odpowiednie właściwości akustyczne szklanych konstrukcji.
Ciepłochłonne szyby zespolone – główne zalety
Wśród najpopularniejszych rodzajów prezentowanych instalacji warto wymienić szyby zespolone ze szkłem niskoemisyjnym. Ich głównym zadaniem jest maksymalne zmniejszenie utraty ciepła wydostającego się z wnętrza. Stosuje się w nich niewidoczną dla oka warstwę, która naniesiona bezpośrednio na szkło float przepuszcza światło i energię słoneczną do pomieszczenia. Ciepło zatrzymuje się w danym wnętrzu i nie przenika na zewnątrz. W efekcie zastosowanie ciepłochłonnych szyb zespolonych pozwala znamiennie zmniejszyć koszty ogrzewania. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcesz zadbać o komfort cieplny bez wydawania większej sumy.
Szyby zespolone ze szkłem warstwowym – gdzie się sprawdzą?
Inną alternatywą są tafle zespolone ze szkłem warstwowym o antywłamaniowych właściwościach. Ich specyficzna konstrukcja skutecznie chroni przed poranieniem, ponieważ w przypadku stłuczenia szyba nie zamienia się w ostre kawałki. Można zdecydować się na konstrukcję o odpowiedniej klasie odporności na przebicie. Wówczas, w zależności od wyboru, uzyskamy szkło bezpieczne lub antywłamaniowe. Takie instalacje świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale także w przestrzeniach komercyjnych.
Szkło zespolone ze szkłem ornamentowym – atuty
Zespolone konstrukcje szklane są dostępne również w wersji dekoracyjnej. Pod tym kątem warto zwrócić uwagę na instalacje ze szkłem ornamentowym. Wzorzysta powierzchnia szklanej tafli skutecznie przykuwa uwagę, a jej dodatkowym atutem są efekty spowodowane rozproszeniem promieni świetlnych. Takie instalacje świetnie sprawdzają się w roli ścianek działowych oraz wypełnienia drzwi. Z ich pomocą można szybko odmienić całą aranżację wnętrza. Szyby zespolone ze szkłem ornamentowym doskonale komponują się z klasycznie urządzonymi pomieszczeniami, ale niemniej atrakcyjnie prezentują się w połączeniu z nowoczesnym designem.
Szyby zespolone ze szkłem samoczyszczącym – gdzie się sprawdzą?
Interesują Cię szklane instalacje, które zachowałyby idealną przejrzystość bez względu na warunki zewnętrzne? Pod tym kątem znakomitym rozwiązaniem okażą się szyby zespolone ze szkłem samoczyszczącym BioClean, które od zewnątrz pokrywa funkcjonalna powłoka dual action. Działa ona wielotorowo, prowadząc do reakcji fotokatalizy. W efekcie zabrudzenia pojawiające się na tafli szybko zostają poddane utlenianiu. Idealna czystość jeszcze nigdy nie była tak prosta do osiągnięcia. Jednocześnie szklana powłoka ma właściwości hydrofilowe, dzięki czemu na powierzchni tafli nie tworzą się pojedyncze kropelki wody – spływa ona równomierną warstwą. Takie rozwiązanie dodatkowo pozwala jeszcze szybciej pozbyć się nieestetycznych zabrudzeń.
Szyba zespolona to konstrukcja izolacyjna, która ma wiele wygodnych zastosowań, dzięki czemu z łatwością dopasujesz ją do swoich potrzeb. Zastanów się, w jaki sposób możesz ją wykorzystać w najbliższej przestrzeni, decydując się na przykład na wariant typowo izolacyjny, dekoracyjny czy samoczyszczący.