To szkło wielowarstwowe, w którym tafle szkła float połączone są przez warstwy pośrednie wykonane z masy żelowej posiadającej właściwości zwiększania objętości pod wpływem wysokiej temperatury. Podczas pożaru, przy temperaturze 120 oC, warstwy te tworzą twardą, nieprzezroczystą powłokę stanowiącą czasowe zabezpieczenie przed pożarem.
Klasy odporności ogniowej oznaczone są literami według spełnianych funkcji oraz liczbowo, zgodnie z czasem w minutach, przez który oszklenie spełnia podaną funkcję.
Szczelność na płomienie i gazy (E) – oznacza zdolność przegrody do szczelnego odcięcia pomieszczenia przed ogniem i gazami w przypadku jednostronnego obciążenia ogniem – przeniesienie się pożaru w wyniku przedostawania się płomieni lub znacznych ilości gazów jest wykluczone.
Izolacja cieplna podczas pożaru (I) – oznacza zdolność przegrody do ograniczenia wzrostu temperatury po stronie chronionej, co uniemożliwia przeniesienie się pożaru i zapobiega zapaleniu się palnych materiałów po stronie chronionej – stwarza to możliwość korzystania z dróg ewakuacyjnych.
Rodzaje szkła ognioodpornego:
Może być ono produkowane jako zbrojone, monolityczne, z żelem lub wkładką ogniochronną, wielowarstwowe, laminowane z wkładką ogniochronną.
Szkło zbrojone ogniochronne
Szkło zarówno wzorzyste jak i polerowane – jest szkłem bezbarwnym, zbrojonym siatką spawaną elektrycznie ze stalowego drutu, pokrytego chemiczną powłoką ochronną, o oczkach kwadratowych o boku 12, 5-13 mm. Siatka wprowadzona jest pomiędzy dwie wstęgi stopionej masy szklanej, które zostaną połączone ze sobą w procesie walcowania.
Szkło monolityczne ogniochronne
Jest szkłem bezpiecznym bez zbrojenia i specjalnej wkładki stanowi wyrób monolityczny o doskonałej przezierności. Jest cienkie o grubości 5-8 mm, lekkie o ciężarze od 12,5 do 20,0 kg/m2 współczynnik przenikania ciepła U=5,8?5,7 W/(m2©K) współczynnik izolacyjności akustycznej 30-32 dB.
Szkło z żelem lub wkładką ogniochronną
Szkło takie jest wykonywane z szyb oddzielonych od siebie jedną lub kilkoma przekładkami dystansowymi. Zakwalifikowane jest do klasy EJ 30 do EJ 120. Szkło zewnętrzne może stanowić szkło hartowane lub laminowane, a przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest wodnistym żelem lub zwiększającą swą objętość wkładką, która reaguje na wzrost temperatury w obecności ognia i umożliwia w ten sposób absorpcję promieniowania cieplnego i utrzymanie temperatury na części przeciwległej.
Szkło wielowarstwowe ogniochronne
Szkło wielowarstwowe zawierające wkładkę powiększającą swą objętość w czasie pożaru tworzy izolującą warstwę ochronną. Przeznaczone jest do konstrukcji klasy EJ 30 – EJ 60. Jest bezbarwne, o gr. 16-23 mm, odporne na wstrząsy, uderzenia czy upadki.
Szkło ognioodporne
może być wbudowane w przegrody zewnętrzne lub wewnętrzne jako monolityczne lub zespolone,Różnią się one pod względem konstrukcyjnym. Ze względu na dużą wrażliwość żelu na promieniowanie słoneczne w paśmie UV, szkło ognioodporne stosowane do przegród zewnętrznych należy zabezpieczać przez zastosowanie w zestawie, od strony działania promieniowania UV folii PVB. W celu szczegółowego określenia czasu, jaki szkło spełnia powyższe wymogi pod wpływem obciążenia ogniem, obok symbolu klasy podaje się wartość liczbową wskazującą czas w minutach, w którym szkło ognioodporne spełnia wymogi szczelności lub szczelności i izolacyjności ogniowej.
Zalety szkła ognioodpornego:
- spełnienie normy szczelności ogniowej (klasa E),
- tworzy barierę przed przedostawaniem się do sąsiednich nie objętych pożarem pomieszczeń: ognia, dymu i gazów,
- posiada wysoką przepuszczalność światła,
- jest całkowicie przezroczyste,
- może być zastosowane jako szyba pojedyncza lub zespolona,
- występuje w wersji do zastosowania wewnętrznego i zewnętrznego z dodatkowym filtrem UV,
- jako szkło do zastosowań zewnętrznych jest jednocześnie szkłem bezpiecznym odpowiadającym normie BS 6206 i EN 12600,
- stanowi utrudnienie w przypadku włamania,
- posiada wysoki współczynnik tłumienia dźwięku,
- umieszczone zostało w szeregu polskich aprobat technicznych.
Zastosowanie szkła ognioodpornego:
- ma zastosowanie wszędzie tam gdzie wymagają tego przepisy budowlane,
- tam gdzie konieczne jest naturalne oświetlenie oraz przejrzystość przegrody,
- często stosowane jest w szpitalach, laboratoriach, szkołach, biurach, hotelach, restauracjach, teatrach, muzeach czy też bankach.